Sivilce Oluşumunu Önleme Yolları

Sivilce oluşumunu önleme yolları, sivilce oluşumu, doğal yüz temizleme

Ergenlik döneminin gelişi ile birlikte sivilce sorunu baş göstermeye başlar. Çocukluk ile gençlik arasındaki ergenlik dönemi birçok kişi için sorunlu bir dönemdir. Özellikle de sivilce oluşuma müsait bil cildiniz var ise bu dönem bayağı bir sorunlu geçecektir. Sivilce oluşumunun ergenlerde görülmesi olası bir durumdur elbette ancak aşırı görülmesini önlemek mümkündür. Sivilce oluşumunu önleme yolları arasında en etkili olanı yüzü daima temiz tutmak gelmektedir. Yüzünüz ne kadar temiz olur ise o kadar az sivilce oluşacaktır. Çünkü temiz olmayan yüzün gözenekleri tıkanmakta ve buralarda sivilce ile siyah nokta oluşumu meydana gelmektedir. Yüzün ergenlik ile birlikte yağlanması sonucunda yüz gözeneklerinden zaman zaman bir miktar yağın dışarı çıkması gerekmektedir. Bu bir nevi yüzün kendi yağ dengesini koruması demektir. Gözenekler tıkalı olduğunda yağ dışarı çıkamaz ve yüzde birikir, bu birikintiler sivilce dönüşür. Aynı şekilde siyah nokta oluşumu da gerçekleşmektedir.Sivilce oluşumunu önleme yolları, sivilce oluşumu, doğal yüz temizleme

Sivilce oluşumunu önlemek için yüzün temiz tutulması gerektiğini belirttik, peki bunu nasıl yapacaksınız? Yüzünüzü sabah ve akşam günde en az iki kez ılık suyla ve sabunla yıkamalısınız. Eğer cildiniz yağlı ise yağı alma özelliği olan sabunlardan kullanabilirsiniz. Kil sabunu ya da kükürt sabunu kullanarak yüzünüzün yağ seviyesini azaltabilirsiniz. Ancak bu sabunları kullanırken dikkatli olmalısınız. Eğer yüzünüz hassas ise kızarma sorunu yaşayabilirsiniz. Üstelik bu sabunları kullandıktan sonra yüzünüzü nemlendiriciler ile nemlendirmez iseniz bu sefer de yağ yerine cildinizin kuruluğu sebebiyle sivilce oluşacaktır.

Yüzü temizlemenin doğal yolları da vardır. Bu doğal yolların en iyileri gül suyu temizliği ve maden suyu temizliğidir. Gül veya maden suyunu bir pamuğun üzerine birkaç damla olacak şekilde damlatın ve sonrasında yüzünüzü fazla bastırmadan daireler çizerek silin. Düzenli olarak maden suyu ve gül suyu ile yüzünüzü temizlediğinizde bir süre sonra yüzünüz daha canlı görünecek ve pürüzsüz bir görünüm alacaktır. Limon suyu ve su karışımı ile de yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Limon yüzün PH dengesini sağlayacağından daha etkili bir temizle yöntemidir. Hem limonun sıkılaştırıcı etkisi olduğundan yüzün gözeneklerini küçültür ve siyah nokta oluşumunun en az seviyede olmasını sağlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*