Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Siyah noktalardan kurtulma, siyah noktaları temizleme, yüzdeki siyah noktaları temizleme

Yüzünüzde oluşan siyah noktalar yüzünden ışıltınızı kaybediyorsanız bu yazımızda sizlere aktaracağımız bazı siyah noktalardan kurtulma yöntemlerinden bir ya da birkaçını deneyip en çok faydasını gördüğünüzü düzenli olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Siyah noktaların oluşum sebepleri gözeneklerin içinde makyaj artıklarının, toz ve pisliğin birikmesidir. Yağ tabası ile birleşen toz, pislik ve makyaj artıkları gözeneğin kapanmasına sebep olur ve böylece siyah noktalar oluşur. Siyah noktalardan kurtulmanın birçok yolu vardır biz sizlere bugün 2 farkı yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntemlerden ilki buhar banyosu, ikincisi ise tutkal uygulama yöntemidir.Siyah noktalardan kurtulma, siyah noktaları temizleme, yüzdeki siyah noktaları temizleme

Buhar Banyosu İle Siyah Noktalardan Kurtulma

Derin bir kap, sıcak su, temiz bir havlu ve biraz kağıt mendili yanınıza alın. Derin kabın içine sıcak suyu boşaltın ve yüzünüzü suyun üstünde tutun, bunu yaparken temiz havlu ile başınızı örtün ki su buharı dışarı kaçmasın. Bu pozisyonda bir süre bekleyin ve yüzünüzün iyice terlemesini bekleyin. Su buharının sıcak etkisi ile yüzünüzdeki gözenekler genişleyecektir. Yüzünüzü 10-15 dakika suya tuttuktan sonra başını açın ve iki tırnağınız ile siyah noktalarınızı iki yandan sıkıştırıp dışarı fırlamasını sağlayın. Bunu yaparken çok sert bir şekilde yüzünüzü sıkmayın iki tırnağınızın ucuyla baskı uygulayın. Gözeneğinizden dışarı çıkan siyah noktaları kağıt mendil ile silin ve tüm işlemi bitirince yüzünüzü hafif soğuk su ile yıkayın ki gözenekleriniz daralsın.

Tutkal Uygulama Yöntemi İle Siyah Noktalardan Kurtulma

Kırtasiyelerden satın alabileceğiniz siyah ya da beyaz tutkalı siyah noktalarınızın bulunduğu alana ince bir tabaka oluşturacak şekilde sürün ve kurumaya bırakın. Tutkal yüzünüzde kuruduktan sonra yavaşça çekerek yüzünüzden çıkartın. Tutkalın uyguladınız alandaki siyah noktaları çekip çıkarttığını göreceksiniz. Tutkal uygulaması ile siyah noktalarınızdan kurtulurken şunu aklınızdan çıkarmayın, herkes için kullanılabilecek bir yöntem değildir. Çünkü bazı kişilerin cildi kimyasallara karşı tepki gösterir. Bu nedenden dolayı tutkal ile siyah noktalarını temizlemek istiyorsanız tüm yüzünüze uygulama yapmadan önce çene altınıza bir miktar tutkal sürün ve bir süre bekleyin. Kızarma, tahriş vb. gibi durumlar oluşuyorsa alerjiniz var demektir. Sakın alerjiniz varsa tüm yüzünüze tutkal uygulamayın.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*