SSD Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

ssd kullanımı, ssd çalışma mantığı, ssdler nasıl çalışıyor

Yazımızda SSD satın almak isteyen ancak örneğin alırken nasıl ve ne amaçla kullanmalıyım gibi soruların yanıtını merak edenler için bilgi vermek istedik. SSD’lerin taşınabilir olması hayatımızı kolaylaştırıyor. Sabit disklerde sakladığımız bilgilerimizi artık küçücük bir cihazla cebimizde taşıyabiliyoruz. Taşıdığımızın önemine göre bizi etkileyecek olan bu ekipmanın geriye dönüp baktığımızda hayatımıza hızla girdiğini söyleyebiliriz.

Klasik depolama yani sabit disklerin mantığından farklı şekilde çalışan bu sistemler sayesinde artık teknolojilerin ne kadar gelişmiş olduğunu ve nerelerde gelişebileceğini görebiliyor ve tahmin edebiliyoruz. Böylece eskisi gibi CD’lere güvenmek zorunda değiliz. CD’lerin en önemli özelliği daha küçük olmaları ve daha sonra saklanırken dikkatli olmalarıdır. Veri alışverişinde ve iletiminde sürekli olarak kullanılan bu CD’ler üzerimizde ciddi bir yük oluşturabilir. CD’ler genellikle tek kullanımlıktır. Bazı sorunlara neden olacağı için yazdırılan verileri yeniden yazdırmak mümkün olmayabilir. Dolayısıyla bugün kullandığımız SDD’lerimizi gördüğümüzde aslında CD aktarımı konusunda iyi olduğumuzu görebiliyoruz.ssd kullanımı, ssd çalışma mantığı, ssdler nasıl çalışıyor

SSD ve CD Çalışma Benzerliği

Katı hal sürücülerin özelliklerinden biri, CD’ler gibi döndürülerek okunamamaları. Nerede olursanız olun bilgisayarınıza, tabletinize ve akıllı cihazlarınıza bağlanabilen katı hal sürücülerinizden kolayca veri okuyabilirsiniz. Günümüz ortamında üretilen dizüstü bilgisayarlara baktığımızda artık CD’li olmadıklarını göreceksiniz. Böylece bu taşınabilir depolama cihazları sayesinde artık dizüstü bilgisayarlarda daha ince ve daha hafif üretilebilmektedir.

Eski tarz disklere baktığımızda sorunların çok büyük olduğunu görüyoruz. Okumada çok fazla detay olduğunu düşünüyorsanız, titreşimlerin ve soğuk ve sıcak arasındaki farkın bu cihazlarla çalışmadığını görebilirsiniz. Başka bir deyişle, bu sürücüler dış ortama tam olarak entegre olmuş gibi davranabilirler. Öte yandan, bir okuma bölümü vardı. Okuyucu ne kadar hızlı dönerse, disk o kadar hızlı okunurdu. Bu nedenle kaçınılmaz olarak daha hızlı ve daha güçlü bir bilgisayara veya daha kaliteli bir diske ihtiyacınız olabilir.

Bellek alanına baktığımızda SDD’nin oldukça geniş bir toplama alanına sahip olduğu ortaya çıkıyor. Toplama ve depolama alanı ne kadar büyük olursa olsun çalışma hızını etkilemez.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*