Tarihin En Büyük Yanardağ Felaketleri

yanardağ felaketleri, tarihte yaşanmış en büyük yanardağ felaketleri, yanardağlar ve ortaya çıkardığı sorunlar

Yanardağ patlamaları dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelebilen bir doğal afettir. Volkanizma sonucu oluşan yanardağlar, patlaması sonucu birçok can kaybına ve çevrede olumsuz sonuçlara neden olabilir. Tarihteki bazı yanardağ patlamaları çok şiddetli olumsuzluklara sebep olmuş ve hem uzun hem de kısa vadeli sonuçları ile adeta bir felakete dönüşmüştür. Peki tarihin en büyük yanardağ felaketleri neler olmuştur?yanardağ felaketleri, tarihte yaşanmış en büyük yanardağ felaketleri, yanardağlar ve ortaya çıkardığı sorunlar

  1. Vezüv Yanardağı – İtalya

Vezüv Yanardağı, Napoli’de bulunan ve yüksekliği 1281 metre olan aktif bir yanardağdır. M.S. 79 senesinde patlayan bu yanardağ kısa süre içerisinde Napoli’yi adeta toplu bir mezarlığa çevirmiştir. Patlamada 200 binden fazla insan yaşamını yitirmiştir.

  1. Laki Yanardağı – İzlanda

Laki Yanardağı, İzlanda’da bulunan ve günümüzde de aktif olan bir yanardağdır. 1783 senesinde patlayan bu yanardağ çevreye çok şiddetli zararlar vermiştir. Patlama yaklaşık 1 ay boyunca devam etmiştir. Atmosfere 8 milyon ton hidrojen florür dağıldığı tahmin edilmiştir. Patlamanın olduğu sene Avrupa’nın en sıcak yazı olarak bilinmektedir.

  1. Unzen Yanardağı – Japonya

Japonya tarihinin en büyük yanardağ felaketi olarak bilinen Unzen Yanardağı patlaması, 1792 senesinde gerçekleşmiştir. Patlamadan hemen sonra büyük olumsuz etkiler görülmezken zamanla büyük bir felakete dönüşmüştür. Kısa süre içerisinde art arda toprak kaymaları, tsunamiler meydana gelmiş ve netice itibariyle 15 bin kişi yaşamını yitirmiştir.

  1. Tambora Yanardağı – Endonezya

Son 200 senelik dilimin en büyük yanardağ faciaları arasında gösterilen Tambora Yanardağı patlaması 1815 senesinde gerçeklemiştir. Patlama sonrasında 12 bin civarı insan yaşamını yitirirken hava kirlilikleri, kıtlık, çeşitli hastalıklar gibi sonuçlar da doğurmuştur. Asıl bu etkilerden sonra sonuç daha da vahim bir hal alarak ölenlerin sayısı 90 bine kadar çıkmıştır.

  1. Krakatoa Yanardağı – Endonezya

1883 senesinde Endonezya’da meydana gelen söz konusu bu patlama adeta bir adayı yok etmiştir. Patlamanın nükleer bombalar ile aynı etkiyi yarattığı bilinmekle beraber bu patlamada yaklaşık 36 bin insan yaşamını yitirmiştir. Patlama neticesinde ise Krakatoa adlı ada tamamen yok olarak sulara gömülmüştür.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*