TESETTÜR GİYİMİN DİĞER GİYİM TARZLARINDAN FARKI NEDİR?

Tesettür, İslam’da önemli bir yer tutmaktadır. İslam erkek  ve bayanlardan avret yerlerini örtmelerini istemektedir. Fakat örtmeleri gereken daha fazla yer olması nedeniyle tesettür genel olarak kadınlarla daha ilgilidir. Tesettürlü bayanların da doğal olarak giyimlerinin daha farklı olması gerekmektedir.  Tesettürlü bir bayan her önüne geleni giymemeli, bunun tersine tesettür giyim tarzına uygun kıyafet ve aksesuarlar seçmelidir. Bu tesettür adabının gerektirdiği bir şeydir. Tesettür giyim abiye , diğer abiye tarzlarından nasıl farklıdır? Ya da bu abiye şeklini diğerlerinden ayıran şeyler nelerdir, neler olmalıdır? Günümüz şartlarında globalleşmenin de etkisiyle dünyanın bir yerinde üretilen bir kıyafet, ayakkabı ya da başka bir aksesuar çok kısa bir süre içinde tüm ülkelere yayılabilmektedir.tesettür giyim, tesettür giyim modası, tesettür giyim abiye

Tesettür Giyim Tarzı Artık Çok Moda

tesettür giyim moda

Tüm dünya çapında ortak bir modanın varlığından ve gelişiminden bahsetmek yanlış olmaz. Tesettürlü bayanların dikkat edeceği en büyük etmenlerden biri budur. İslam’a ait olan bir konu olan tesettür, dünya çapındaki diğer ülkelerin giyim tarzıyla çok büyük ihtimalle uyuşmayacaktır. Bu nedenle tesettürlü bir bayan moda olan her kıyafeti benimsemeye çalışmamalıdır. Böyle kimselerin dikkat edeceği, en azından dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Mesela günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumda olan dar pantolon ve tayt modasını düşünelim. Her ne kadar arada bir tercih edenler çıksa da bu giyim tarzı tesettürlü bir bayana yakışmayacak bir tarzdır. Çünkü tesettür kişilerden vücut hatlarını belli etmemelerini istemektedir. Yine bu tayt ve pantolon modasına benzer olarak kısa ceket modasını ele alalım. Özellikle gençler arasında hemen hemen herkesin üzerinde görebileceğiniz kadar yaygın olan bu kısa deri ceket modası da tesettür giyim modası tarzına oldukça uzak bir tarzdır.

Görüldüğü gibi tesettür demek her önüne geleni benimsemek değildir. Tesettür, kendine ait ayrı bir tarzı zorunlu kılar ve buna dikkat etmemek de tesettürün amacından uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Tesettür giyim temelinde dikkat çekmemeyi ve de örtünmeyi amaçladığından tesettürlü kimselerin diğer giyim tarzlarındaki şekil ve modelleri iyi incelemeleri, içlerinden kendilerine uygun olanları seçmeleri gerekmektedir.  

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*