TESETTÜR GİYİMİN İSLAM AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR?

tesettür giyim kıyafetleri, tesettür giyim ürünleri, tesettür giyim

İslâmiyet inancına göre özellikle bir kadın için eşinden başka bir göze bakmak bile haram olduğundan dolayı, bu inanca bağlı kişilerin kendini bu gözlerden saklamak için giydikleri kıyafetlerin tamamı tesettür giyim olarak adlandırılmaktadır. Kapanmak anlamına da gelen “tesettür” kelimesi bayanlar için kendini harama kapatmak şeklinde de düşünülebilmektedir.

tesettür giyim kıyafetleri, tesettür giyim ürünleri, tesettür giyimKuran-ı Kerim’de geçen ayetlere göre kadının saçının bir tek telinin bile gözle görülür bir şekilde bırakılmaması gerektiği görülmektedir. Bu sebeple de bayanların kendilerini yüzyıllar boyunca kötü niyetli bakışlardan koruyabilmek için bu kıyafetleri kullandıklarını görebilmemiz mümkündür. Bu giyim İslâmiyet inancının temsil ettiği değerleri koruyabilmek amacıyla oluşturulan çerçevelerde hazırlanmış giyim ürünlerinin ve aksesuarların tamamını kapsamaktadır. Boynunu kapatabilmek için kullanılan boyunluktan saçını kapatmak için kullanılan başörtüsü ürünlerine kadar her bir parça tesettür giyim ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu giyim ürünleri elbette sizi zorbalıklardan korumayacaktır, ancak kötü niyetli kişilerin gözlerinin sizden uzak durmasını sağlayabilmektedir. Bu sebeple de bu giyim ürünleri sadece kapanmak ve teniniz ya da saçınız başınız görünmeyecek şekilde giyinmeniz anlamına gelmemektedir. Bu giyim ürünlerinin her biri vücut hatlarınızı da kapatacak şekilde olmaktadır. Yani tamamen kapalı olsanız bile eğer giydiğiniz ürünlerle bacak hatlarını ve göğüs hatlarınız gibi çıkıntılarınızın anlaşılıyor olması da bu giyim anlayışına ters düşebilmektedir. Üstelik bu giyim türünün her bir modelinde sadelik olması gerekmektedir. Şatafatlı giysiler ve kendinizi beğendirebilmek adına giydiğiniz giysiler için İslâmiyet’e göre uygun diyebilmek pek doğru olmayacaktır. Bu sebeple de bu giyim ürünlerini tercih ederken hangi amaçla kapandığınızı unutmamanız gerekmektedir.

 

tesettür giyim kıyafetleri, tesettür giyim ürünleri, tesettür giyimPek çok kişi kapanmak deyimini yanlış anlamaktadır. Sadece başını kapatıp da vücudunu saklamak da tesettür giyim kıyafetleri için İslam inancını yönlendirdiği giyim türü değildir. İslam inancı bu giyim türünü benimsemesi gereken kişilerin mümkün olduğunca kendilerini kötü niyetli bakışlardan korumaları gerektiğini söylemektedir. Yani siz bu inançla tesettüre bürünmeyi tercih edip de gösterişli kıyafetler giyinip makyajınızı yaparak kendinizi başkalarına beğendirmeye çalışıyorsanız, bu durum inandığınız değerler uğruna kapanmaktan çok daha farklı bir durum olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*