Uçakta İlk Yardım Gerekirse

uçakta ilkyardım, uçakta ilkyardım nasıl yapılır

Dün sabah, bir müşteri ziyareti için İstanbul’a erken bir uçakla yola çıktık. Elbette THY ile uçmayı seçtik ama yaşadığımız bu manzara bizi gerçekten düşündürmeye yetti: Ev sahipleri ve hostesler ilk yardım eğitimi alıyor mu?

Yanında oturan beyefendi kendimi iyi hissetmiyorum dediğinde hemen başladı. Ev sahibi tarafından şaşkınlıkla karşılanan beyefendi, ayağa kalkmaya çalışırken koridorda yere yığıldı. Bilinci açıktı ama gözleri bayılmak üzere olduğunu gösterdi. Ev sahibi ne yapacağına şaşırdı. O sırada kahvaltı dağıtımı yapılıyordu. Meslektaşım ev sahibinden yastık istedi, sonuçta birisinin beyefendiye yardım etmesi gerekiyordu. Ev sahibini ayaklarını kaldırmaya çağırdı. Bir şekilde yastık bulundu, ama beyefendiye bazı ilk yardım sorularının sorulması gerekiyorsa, müdahale edilmesi gerektiğini biliyorum. Geç yapılan duyuru ile aramızda doktor olduğu ancak maalesef hastanın kalp krizi geçirdiği veya şeker hastalığı olduğu veya yükseldiği veya düştüğü veya tansiyonunun yükseldiği, genellikle bu tür problemlerle karşılaşıldığı açıklandı. uçaklarda ve hasta hakkında konuşulması gerekiyordu. Ev sahibi ve hostesten oluşan 4 kişilik ekipten biri hasta yerde yatarken başlangıçta yeterince ememediği çok fazla oksijen tüketirken diğerleri yemek dağıtmakla meşguldü. Özellikle takım arkadaşına ‘Bu adam yerde yatarsa ​​yemeği nasıl dağıtacağım? des vardı.uçakta ilkyardım, uçakta ilkyardım nasıl yapılır

Beyefendinin güçlü kuvveti kaldırıldı, daha temiz, daha serin bir hava ile uçağın Business tarafına alındı, ancak yürüyemeyen adama meyve suyu içmeye çalışan hostes ve ev sahibi ve onu arkada taşımaya çalışan beyefendi yine yere düştü.

Uçakta güçlü arkadaşlarla, uçakta neredeyse hiç durmayan beyefendi, hemşire olduğunu söyleyen bir yolcu tarafından işaret edildi ve kontrol edildi ve umarız durum bitti, çünkü şimdi ortadan kayboldular, perde çekildi. .

Neyse ki beyefendi iyileşene kadar uçağımız İstanbul’a indi.

Uçakta çalışan host ve hostesler bu tür durumlar için eğitim almıyor mu acaba, ne yapacaklarını bilmiyorlar mı, uçakta oksijen maskesi yok mu? Yoksa sfigmomanometreniz yok mu? Ben bir mühendisim ama ilk anda akla gelen sorular ama bir uçak ekibi muhtemelen bu konuları sürekli tekrar ediyor. Uçağın düşmesi ihtimaline karşı çıkış kapılarını ve can yeleklerini bilmemize gerek yok. Maalesef yapmamız gerekeni tekrarlamak mümkün değil. Makalemi yayınladıktan sonra elbette bu soruların cevaplarını araştıracağım ama bence bu kadar basit sorunlara bir çözüm var. Ve yaz her şey gibi geç kalırsa bize yazıklar olsun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*