Ultraviyole Işınlarının Zararlarından En Etkili Nasıl Korunabiliriz?

Ultraviyole ışınlarından korunma, Ultraviyole ışınlarından nasıl korunulur, Ultraviyole ışınlarının etkileri neler

Güneşin vücudumuza faydaları olduğu gibi zararları da olabilmektedir. Bilindiği üzere artık güneş ışınları eskisi kadar masum değil. Küresel ısınmanın doğurduğu zararlı sonuçların sonucunda cilt sağlığımız da bu zararlı sonuçlarla doğru orantılı bir şekilde ivme kazanmaktadır. Ultraviyole ışınları zamanla cildimizde lekeler bırakır, cilt kanserine kadar götürür. Peki, güneşin ışınlarının yaymış olduğu zararlı ışınlardan korunmak için ne yapılabilir? Elbette akla ilk gelecek olan güneş kremidir. Güneş kremi, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından muhafaza etmektedir. Ultraviyole ışınlarından korunma, Ultraviyole ışınlarından nasıl korunulur, Ultraviyole ışınlarının etkileri neler

Güneş Kremi Kullanımının Yararları

  • Güneş kremi, sizi cilt kanserinden korur, kollar. Dünya yüzeyine ulaşan UVA ışınlarının %95’ i ultraviyole radyasyonundan oluşmaktadır. Bu da cilde oldukça zarar vermekte, bu da kansere yol açmaktadır.
  • Erken yaşlanmayı önler. Yapılan araştırmalara göregüneş kremi kullananların kullanmayanlara göre cildinin %24 yaşlandığı saptanmıştır.
  • Ultraviyole ışınlarına maruz kalan ciltte kızarma, yanma, şişme, cilt kuruması ve ciltte sarkma görülür. Bu olaylar cilt hücrelerine zarar vermektedir. Bunun özellikle çocuk ve yaşlılarda yaşanması daha muhtemeldir. Güneş kremi burada devreye girer, bu cilt sorunlarının oluşumunu engeller.

Güneş koruyucu kullanmak güneşin uzun vadeli zararlarını önleyecektir. Güneş kremi, dört mevsimde kullanılması gerektiği bilinmelidir. Kış aylarında dahi göremediğimiz ışınlar cildimize onarılamayacak zararlar verebilmektedir. Bu yüzden güneş kremi hem leke oluşumunu amaçlıyor.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalıdır?

Öncelikle doğru güneş kremi kullanılmalıdır. Saat 10.00 ve 15.00 arasında dışarıda bulunmak durumunda kalan herkesin mutlaka kullanması gerekmektedir. Dışarı çıkmadan 10-15 dakika önce vücudunuzun güneşe maruz kalan her yerine yeteri kadar sürülüp çıkılması tavsiye edilmektedir. Çocuklar tatil bölgelerinde oyun oynarken aileler çocukların güneş kremini yenilemeyi es geçerler. Fakat güneşin zararlı ışınları onlar için de geçerlidir. Çünkü su radyasyon etkisini arttırır. Aileler çocukların güneş kremi yenilemesine dikkat etmelidir. Alınan kremlere de dikkat edilmelidir, hem UVA hem de UVB dalgalarına karşı etkili olmalıdır. Sırf UVB dalgaları için etkili olan güneş kremleri, faydadan çok zarar verebilirler. Güneş kremi seçiminizde, sahip olduğunuz cilde göre davranmanız yararlı olacaktır. Yağlı bir cilde sahip olanların, yağsız ve su bazlı güneş kremlerini tercih etmesi gereklidir. Kuru ciltlere sahip olanlar ise krem bazlı ürünleri tercih etmelidir. Güneş kreminin etkililik süresi ortalama 2 saat kadardır. Onun için tekrar edilmesi önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*