Vücut Geliştirme Camiasında “Bulk” Ne Demek?

vücut geliştirmede bulk, vücut geliştirme nedir, vücut geliştirme bulk nedşir

Vücut geliştirme ve kas geliştirme çalışmaları ile kilo almaya bulk denir. Amacın kas kütlesi oluşturmak olduğu vücut geliştirmede bu, kilo almak ve kas hacmini maksimuma çıkarmak için planlanan dönemdir. Kütle dönemi; Kirli Dökme ve Temiz Dökme olmak üzere iki gruba ayrılır. Bu, sağlıklı kilo alımına izin veren ancak daha az yağ yakımına neden olan yağsız bir kütle dönemidir. Kirli likör döneminde tüketilen gıdanın kalitesine fazla önem verilmese de hızlı kilo alınması hedeflenir.vücut geliştirmede bulk, vücut geliştirme nedir, vücut geliştirme bulk nedşir

Kirli kitle dönemi, uzun vadede sağlıksız beslenme alışkanlıkları nedeniyle bazı hastalıklara neden olduğu için çok sık önerilmemektedir. Vücut geliştirme sürecinin devamlılık gerektirdiğini göz önünde bulundurursak, dengesiz bir kilo alarak sağlığınızı kaybedemeyeceğinizi hatırlıyoruz. Vücut geliştirme ekipmanları ile evde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizlerin yanı sıra asıl döneminizi sağlıklı besinler yiyerek geçirmelisiniz. Ektomorf vücut tipine sahip kişiler için protein, karbonhidrat ve yağ tüketimine özel dikkat gösterilmesi gerektiğini hatırlayın.

Kitle döneminde nelere dikkat edilmelidir?

Kaliteli bir kitle dönemi için yağ yapan besinlerden uzak durmanız gerekir. Kitlesel tüketim periyodunu uygulayan kişilerin aynı anda kas oluşumunu engelleyen gıdaları tüketmemesi gerektiğini bilmelisiniz.

Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin kalori içeriğini bilmeniz ve kontrollü hareket etmeniz gerekmektedir. Tükettiğiniz her şeyin kalorisini biliyorsanız, kendinizi o yöne yönlendirebilirsiniz.

Kilo almanın doğru periyodu için kalori ve yağ alımını tamamen kesmek yanlış olur. İstenen kas hacmine ulaşmak için vücudun enerjiye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle gerektiği kadar yağ ve kalori tüketmeye devam etmelisiniz.

Adet döneminden önce mümkünse bir uzmandan yardım almaya çalışmalısınız. Sağlığınıza zarar vermeden kontrollü bir şekilde kilo almanıza yardımcı olacak bir yemek planı hazırlamanıza yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Kilo alma döneminizin başında veya kullanım sırasında beklenmedik bir sağlık sorunu yaşıyorsanız, sağlığınızı ön planda tutmalı ve müdahale etmelisiniz. Vücudunuzdan beklenen bir reaksiyon durumunda, derhal tıbbi yardım almanızı öneririz.

Kitle döneminde nasıl antrenman yapılır?

Vücut geliştirmenin kitle kazanma aşamasında amaç değişmez ve ilk amaç kas gelişimini ve kas büyümesini sağlamaktır. Bu nedenle, kuvvet antrenmanına devam etmek gerekir. Bir hatırlatma olarak, direnç antrenmanında, çalıştığınız ağırlıkların seviyesini düzenli olarak artırmalısınız.

25 kg. Diyelim ki ağırlıklarla 4 set 9 tekrar pazı buklesi yapıyorsunuz. Kaslarınız bu ağırlık ve seviyeye bir kez adapte olduktan sonra kaslarınız üzerindeki ilk etkiyi fark etmeyeceksiniz. Bu durumda, ağırlığı 27 kg’a yükseltin. yapman lazım. Vücudunuzun tepkilerini gözlemleyerek, gerekirse set ve tekrar sayısını da artırabilirsiniz. Yeni çalışma koşullarına uyum sağlamak için vücut kasları geliştirecektir. Bu duruma aşamalı aşırı yüklenme denir.

Unutulmamalıdır ki kuvvet antrenmanı tek başına kas hacmini artırmak için yeterli olmayacaktır. Çalışmalarınıza karmaşık egzersizler ekleyerek eğitiminizin etkisini en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Aynı anda birkaç kası çalıştırmanıza izin veren karmaşık egzersizler; Örnekler arasında squat, deadlift ve bench press sayılabilir.

Kas yapınızın daha fazla geliştiğinizi fark etmenizin yanı sıra hem enerji hem de kullandığınız zamanınızdan tasarruf ettiğinizi fark edeceksiniz. Performansınızın ve ağırlık kaldırma yeteneğinizin, büyük kas grupları için daha etkili olan karmaşık egzersizlerle de arttığını göreceksiniz.

Bulk olarak spora başlamak mümkün mü?

Daha önce spor deneyiminiz yoksa, vücut geliştirmeye yeni başladıysanız, bazı durumlarda bulk bir dönemin başlaması doğru bir davranış olabilir.

Çok fazla yağınız varsa ve fazla kilonuz varsa,

Orta düzeyde vücut yağınız varsa ve olmanız gerekenden daha inceyseniz,

Olması gerekenden daha zayıfsanız, ancak vücut yağ oranınız yüksekse,

Yağlı ve kaslı bir vücuda sahipseniz, kitlesel bir periyotla egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*