Vücuttan Toksin Attıran Besinler

toksin attıran besinler, hangi besinler toksin attırır, toksin attıran besinler neler

Günlük hayatın ritmi içinde kendimize zaman ayıramadığımız gibi, yemek yemeye ihtiyacımız olan zamanı da ayıramıyoruz. Fast food olarak lanse edilen hızlı ve hafif kahvaltılar ve akşam yemekleri, vücudumuzun yapısını bozarak toksinlerin birikmesine neden olur.

Zayıflık, yorgunluk, stres ve uykusuzluğun yanı sıra vücutta toksinlerin birikmesi fiziksel hareketi kısıtlamaya başlar. Vücutta biriken toksinler özellikle karaciğer, bağırsaklar, kan damarları, lenf düğümleri, akciğerler ve tükürük bezleri gibi önemli iç organlara zarar vererek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Zararlı bakterilerin oluşturduğu ve vücut hücrelerinin yenilenmesini engelleyen toksinler zamanla artarak ödem oluşumuna neden olur. Bunun toksinlerden kaynaklandığını anlamak için çok geç olsa da birçok kişi ödem nedeniyle kilo aldıklarını düşünür.

Bu dönemde vücuttan toksinleri atmaya çalışan karaciğer, yine toksinlerin birikmesine neden olarak toksinleri vücuttan uzaklaştıran sisteme zarar verir. Bununla birlikte, vücudunuzda toksin birikmesini önleyerek sağlığınızı korumaya yardımcı olan bazı gıdalar vardır.

Toksin oluşumunu engelleyen 7 sağlıklı besin;

Soğan ve Sarımsak: Doğal antibiyotik adı verilen ve her yerde duyduğumuz bu besinler güçlü antioksidan kaynaklarıdır. Soğan ve sarımsak yenildiğinde, karaciğerin sindirim sisteminden atık toksinleri filtreleyen detoksifiye edici enzimler üretmesine neden olur. Aynı zamanda soğan ve sarımsağın güçlü antibakteriyel, antiparaziter ve bağışıklık ajanları olduğu unutulmamalıdır.

Kırmızı pancar: Köklerindeki demir ve kalsiyum içeriği nedeniyle kırmızı pancar, kalp ve kas hastalıkları gibi sağlık sorunlarının önlenmesinde oldukça faydalıdır. Kırmızı pancardaki betain, hücre yenilenmesine ve karaciğer onarımına yardımcı olur. Vücudumuzu maruz kaldığı tüm toksinlerden koruyan pancarın doğal bir detoksifikasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Havuç… Glutatyon açısından oldukça zengin olan havuç, bağışıklığı güçlendiren en güçlü besinlerden biridir. Beta-karoten ve A vitamini de içeren havuç ile hazır paketlenmiş gıdaları birkaç gün atlayarak detoks yapabilirsiniz. Havuç eklediğiniz çiğ sebzelerden sebze suyu yapacağız ve günde birkaç kez içerek toksinlerden en doğal ve sağlıklı şekilde kurtulmanızı sağlayacağız.

Zencefil… Mide üzerinde etkili olan zencefil vücuttaki şişkinliğin azalmasına yardımcı olur ve kolonun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Mide suyu üretimini destekleyen ve aynı zamanda midedeki zararlı parazitlerin yok edilmesine yardımcı olan zencefil, vücudumuzu enfeksiyonlardan korur. Tüm karaciğer fonksiyonları için faydalı olan zencefil, metabolizma hızının artmasına da yardımcı olur.toksin attıran besinler, hangi besinler toksin attırır, toksin attıran besinler neler

Salatalık… Su içeriği çok yüksek olan salatalık, düşük kalori içeriği nedeniyle diyet yapanlar için cankurtaran olabilir. Sindirim ve boşaltım sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan salatalık, karaciğeri de etkili bir şekilde detoksifiye eder ve temizler. Düzenli olarak salatalık tüketerek vücudunuzda toksin birikmesini önleyebilirsiniz.

Yoğurt… Doğal florayı güçlendirmeye yardımcı olan yoğurt, sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Probiyotik içeriği yüksek olan yoğurt, içerdiği faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmede çok güçlü bir etkiye sahiptir. Yararlı bakterilerin bağırsaklara ulaşmasına yardımcı olan yoğurt, düzenli olarak yemeniz gereken besinlerden biridir.

Yeşiller… Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi olan koyu yapraklı yeşillikler, detoksifiye edici özelliklere sahiptir. Vücudumuzda biriken ağır metallerden ve zararlı bakterilerden kurtulmaya yardımcı olan koyu yeşil sebzeler, düzenli tüketildiğinde içerisinde toksinler ve şişlikler barındırır. Toksinlerle mücadele için ıspanak, karalahana ve buğday gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini savunan uzmanlar, bunların çiğ olarak ya da gıda olarak tüketilmesinde bir sakınca olmadığını da belirtiyorlar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*