Yüksekte Çalışma İzni Almak İçin Hangi Şartların Yerine Getirilmesi Gerekir?

yüksekte çalışma izni, yüksekte çalışma izni şartları, yüksekte çalışma şartları nelerdir
Yüksekte Çalışma Eğitimi Yüksekte Çalışma Belgesi

Yüksekte çalışma izni almak için öncelikler bu amaçla düzenlenen eğitim programlarına katılmak gerekmektedir. Yüksekte çalışma eğitici eğitimi olarak sunulan eğitimlerde yüksekliğin tanımından başlayarak hangi alanlarda nasıl çalışılması gerektiği gibi konular üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılacak ekipmanlar hakkında yeterli bilgi alınması ve hangi kaynakların kullanılabileceği konusunda da bilgi sağlanmaktadır. Eğitimler iş güvenliği ve yüksekte çalışma uzmanları aracılığı ile sağlandığı için tam zamanlı bir program olarak uygulanmaktadır. Yapılan bu çalışma çalışanların bu alanlarda daha güvenli ve korunaklı olarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra kişisel olarak alınacak önlemler hakkında da yeterli bilgi sağlanmaktadır.

yüksekte çalışma izni, yüksekte çalışma izni şartları, yüksekte çalışma şartları nelerdir

Yüksekte çalışma izni almak için verilecek eğitimleri tam olarak bitirmek ve sınavlara dahil olmak gerekmektedir. Alınacak yeterlilik puanı sertifika almaya hak kazandığını gösterecektir. Yeterli puan alamayan kişilerin ise yüksekte çalışmasına izin verilmemektedir. Yapılan bu uygulama yüksekte çalışmanın getirdiği riskler nedeni ile son derece önemlidir. Yaşanan iş kazalarının sebep olduğu kayıpları engellemek adına bu eğitimlere dahil olmak da yasal olarak zorunludur. Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği işverenlerin iş yerlerinde bu sertifikaya sahip olmayan kişileri çalıştırması yasaklanmıştır. Bunun yanı sıra iş verenin bu eğitimleri sağlaması da zorunludur. Yüksekte çalışmanın getirdiği riskler alınan önlemlerin de artmasını sağlamış durumdadır.

Yüksekte çalışma izni almak için yapılması gereken işlemlerden bir tanesi de iş yeri hekiminden onay raporu almaktadır. İş yeri hekimi çalışma alanına yönelik olarak çalışanların bu iş kolu için ne kadar yeterli olduğunu değerlendirerek raporlamak zorundadır. Yapılacak olan bazı testler bu anlamda son derece önemlidir. Kan testleri, hastalık riskini bulunması, kronik rahatsızlıklar ya da kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklar yüksekte çalışmak için sakıncalıdır. Bunun yanı sıra çalışanların hem fiziksel hem de psikolojik olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda dikkat dağınıklığı bulunması gibi nedenler de yüksekte çalışmak için son derece tehlikeli olabilmektedir. Yapılan fiziksel ve psikolojik incelemeler, alınan eğitimler sonrasında başarılı olan kişilerin yüksekte çalışması için izin verilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*